Trafik Sigortasında Eşdeğer Parça Sorunu

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Sigortacılık sektöründe özellikle trafik sigortası hasarlarında sigorta şirketlerinin eşdeğer parça kullanımına olanak tanıyan mevzuat düzenlemesi bazen şirket bazen de tedarikçi ya da servis kaynaklı olarak suiistimallere yol açabilmektedir.

Sigorta Denetleme Uzmanı Şenol Serkan Şentürk'ün "Trafik Sigortası Hasarlarında Eşdeğer Parça Kullanımı Sorunu ve Çözüm Önerileri" başlıklı Reasürör Dergisi'nin Nisan 2011 sayısında yayınlanan makalesinde söz konusu sorun ortaya konmakta ve sorunun çözümüne ilişkin öneriler getirilmektedir.

Trafik Sigortası Hasarlarında Eşdeğer Parça Kullanımı Sorunu ve Çözüm Önerileri

Giriş

Sigortacılık sektöründe özellikle trafik sigortası hasarlarında sigorta şirketlerinin eşdeğer parça kullanımına olanak tanıyan mevzuat düzenlemesi bazen şirket bazen de tedarikçi ya da servis kaynaklı olarak suiistimallere yol açabilmektedir. Trafik sigortası hasarlarında mağdurların mağduriyetlerini arttıran uygulamalar hukuki olarak suç olmasının yanında aynı zamanda vatandaşların sigortacılık sektörüne olan güvenini de sarsmaktadır.

Trafik sigortası hasarlarında mağdurların sigorta şirketlerinin müşterisi olmaması şirketleri hasar onarım sürecinde müşteri memnuniyetinden uzak uygulamalara yöneltebilmekte ve mevzuatta eşdeğer parça tanımına ilişkin açıklığın bulunmaması da sektör uygulamalarında ciddi mağduriyetler yaşanmasına yol açabilmektedir. Bazı şirketler hasar onarımlarında eşdeğer parça adı altında “yan sanayi” olarak adlandırılan düşük kalitede yedek parça kullanımına gidebilmektedir. Bununla birlikte bazen sigorta şirketinin inisiyatifi dışında yedek parça tedarik firması ya da oto tamir servisinden kaynaklı olarak da düşük kaliteli ve ucuz yedek parçalar kullanılabilmektedir. Bu durumda araca monte edilen yedek parça yan sanayi iken sigorta şirketine orijinal ya da eşdeğer parça üzerinden faturalandırma yapılmaktadır.

Makalenin devamını Reasürör Dergisi'nin 2011 Nisan sayısından (80. Sayı) okumak için tıklayınız.

Son Güncelleme: Pazartesi, 06 Haziran 2011 06:41